Wednesday 19th April, 2006

 

Triple Carifta gold for Garvin Nero

 
 
 
 
Sports Arena
Womanwise
Business Guardian
 
Letters
Online Community
Death Notices
 
Advertising
Classified Ads
Jobs in T&T
Contact Us
 
Archives
Privacy Policy
 
 
 

 

BY KWAME WILLIAMS

T&T’S 15-year-old distance running ace, Garvin Nero, rounded off what was an extraordinary showing at the 35th Carifta Games, when he won his third gold medal of the meet in Guadeloupe on Monday.

Nero, who was thrust into the spotlight after a surprise win in the Under 17 3,000m for boys at last year’s Carifta Games in Tobago, won the 1,500m and retained his 3,000m crown on Saturday.

The Memphis Pioneers athlete set meet records in both events. Nero eclipsed an 18-year-old mark in the 1,500 with a four minutes, 0.78 seconds run and smashed the 3,000m record, clocking 8:53.42 .

On Monday, the final day of the three-day meet, lanky Nero added the 800m title to his name, completing two laps in 1:54.55. Jamaica’s Donohue Williams had to settle for second place (1:54.99), and Antigua’s Maverick Weathered finished third (1:55.24).

Christian Benn of T&T was sixth (1:59.20).

T&T’s Annie Alexander, winner of the Girls’ Under-20 shot put on Sunday, threw her discus 46.67m to clinch the discus title as well.

Alexander’s throw surpassed the national junior record she set at the Central American and Caribbean Senior Track and Field Championships last year in the Bahamas (46.09m). Her closest rival was Christine Vulcain of Martinique (45.20m), followed by Jamaica’s Latanya Nation (41.40m). Jodie Sutherland, the other T&T’s discus thrower, finished fourth (38.91m).

National Junior 800m king Jamaal James became T&T’s fifth gold medallist, when he won the Boys’ Under 20 800m.

He erased the painful memories of last year in Tobago, where he was tripped by a Jamaican runner and lost out on the medals.

This time around, James held out, finishing in 1:52.64. Jamaican duo Theon O’Connor (1:53.66) and Melvin Weller (1:54.06) were second and third, respectively.

Sandino Nero (5,000m Boys’ Open), the Boys’ Under 17 4x400m relay team of Jameel Alleyne, Sean Noel, Trevis Fredericks and Jevon Matthews and the Girls’ Under 20 4x400m relay team of Brittany St Louis, Karla Hope, Kelly Ann Romeo and Janeil Bellille won silver medals for T&T.

T&T left the championships with 33 medals (8 gold, 11 silver and 14 bronze), three shy of its 2005 total (36 medals—13 gold, 14 silver and 9 bronze). It was the third highest medal take for T&T at the Carifta Games.

Perennial champions Jamaica topped the table again, winning 68 medals— 39 gold, 21 silver and 8 bronze.

RESULTS

Shot Put Boys’ Under 20:

1. Brown, Raymond (Jamaica) 17.06m

2. Benjamin, Tyron (Dominica) 16.53m

3. Small, Sharif (Jamaica) 14.89m

4. Marshall, Kellon (T&T) 14.67m

High Jump Girls’ Under 20:

1. Darrell, La Troya (Bermuda) 1.76m

2. Thompson, Shauntel (Jamaica) 1.74m

3. Bacchus, Caleigh (T&T) 1.74m

800m Girls’ Under 17:

1. Natoya, Goule (Jamaica) 2:09.59C

2. Davis, Teneisha (Jamaica) 2:10.81

3. James, Jessica (T&T) 2:11.90

4. Reyes, Naomi (T&T) 2:16.83

800m Boys’ Under 17:

1. Nero, Garvin(T&T) 1:54.55

2. Williams, Donohue (Jamaica) 1:54.99

3. Weathered, Maverick (Antigua) 1:55.24

6. Benn, Christian (T&T) 1:59.20

800m Boys’ Under 20:

1. James, Jamaal (T&T) 1:52.64

2. O'Connor, Theon (Jamaica) 1:53.66

3. Weller, Melvin (Jamaica) 1:54.06

4. Ferguson, Dwayne (Bahamas) 1:54.47

Triple Jump Boys’ Under 20:

1. Peddler, Robert (Jamaica) 15.03m

2. James, Jeremiah (St. Lucia) 14.81m

3. Varsovie, Jeremy (Martinique) 14.79m

5. Blaise, Kyron (T&T) 14.43m

5000m Boys’ Open:

1. Brown, Kirk (Jamaica) 15:57.64

2. Nero, Sandino(T&T) 16:10.42

3. Lucea, Lorry (Martinique) 16:33.38

Discus Girls Under 20:

1. Alexander, Annie (T&T) 46.67m

2. Vulcain, Christine (Martinique) 45.20m

3. Nation, Latanya (Jamaica) 41.40m

4. Sutherland, Jodie (T&T) 38.91m

200m Girls’ Under 17:

1. Smith, Nivea (Bahamas) 23.66

2. Russel, Carrie (Jamaica) 23.87

3. Spencer, Cadajah (T&T) 23.91

7. Giles, Nyoka (T&T) 24.79

200m Boys’ Under 17:

1. Rolle, Karlton (Bahamas) 21.33

2. MC Kenzie, Ramone (Jamaica) 21.56

3. Bent, Darrion (Jamaica) 21.58

4. Bacchus, Kendal (T&T) 21.91

5. Dillon, Joel (T&T) 21.94

200m Boys’ Under 20:

1. Blake, Yohan (Jamaica) 21.12

2. Williams, Withley (St. Kitts) 21.37

3. Morgan, Kervin (T&T) 21.41

4x400m Relay Boys’ Under 17:

1. Jamaica 3:18.44

2. Trinidad & Tobago 3:19.35

1) Alleyne, Jameel2) Noel, LE Sean

3) Fredericks, Trevis4) Matthew, Jevon

3 Bahamas 3:19.80

4x400m Relay Boys’ Under 20:

1. Jamaica 3:31.90C

2. Trinidad & Tobago 3:45.131)

ST Louis, Britanny2)

Hope, Karla3)

Romeo, Kelly Ann 4) Bellille, Janeil 3 Bahamas 3:46.30

4x400m Relay Boys’ Under 20:

1. Jamaica 3:07.75C

2. Bahamas 3:08.56

3. Trinidad & Tobago 3:08.991)

Quow, Renny 2)

Morgan, Kervin 3)

Greig, Darnell 4)

Hewitt, Zewde

©2005-2006 Trinidad Publishing Company Limited

Designed by: Randall Rajkumar-Maharaj · Updated daily by: Sheahan Farrell